Форма згоди учасника

Запрошуємо Вас взяти участь у дослідженні «Соціокультурні та мовні практики та потреби спільноти іммігрантів: вплив пандемії та відновлення після пандемії».



Вимоги до кандидатів: Ви іммігрант або біженець, а українська або російська є Вашою рідною мовою. Вам більше 17 років, і Ви провели більшу частину часу у Німеччині під час пандемії коронавірусу (2020-2022).



Керівник проекту: професор Вероніка Макарова, факультет лінгвістики, Саскачеванський університет (Саскачеван, Канада). Адреса електронної пошти: v.makarova@usask.ca.



Дослідники дослідження:

Наталія Гагаріна, професор, Центр загального мовознавства ім. Лейбніца (ZAS) (Берлін, Німеччина). Адреса електронної пошти: gagarina@leibniz-zas.de.

Ольга Стеріополо, науковий співробітник, Центр загального мовознавства ім. Лейбніца (ZAS) (Берлін, Німеччина). Адреса електронної пошти: steriopolo@leibniz-zas.de

Алла Недашківська, професор кафедри сучасних мов та культурології Альбертського університету (Альберта, Канада). Адреса електронної пошти: alla.nedashkivska@ualberta.ca.

Олександр Панкеєв, філологічний факультет Канадського інституту українознавства (CIUS). Адреса електронної пошти: pankieie@ualberta.ca

Валерій Чирков, професор кафедри психології Саскачеванського університету (Саскачеван, Канада). Адреса електронної пошти: v.chirkov@usask.ca.

Вероніка Макарова, професор кафедри лінгвістики Саскачеванського університету (Саскачеван, Канада). Адреса електронної пошти: v.makarova@usask.ca.

Софія Гладка, студентка магістратури, кафедра лінгвістики Саскачеванського університету (Саскачеван, Канада). Адреса електронної пошти: sgladkaya02@gmail.com

Юлія Гришина, студентка магістратури, кафедра лінгвістики Саскачеванського університету (Саскачеван, Канада). Адреса електронної пошти: yuh893@mail.usask.ca

Уляна Морозовська, аспірантка, кафедра лінгвістики Саскачеванського університету (Саскачеван, Канада). Адреса електронної пошти: uliana.m@usask.ca.



Завдання дослідження:

Цей проєкт спрямований на вивчення соціального впливу пандемії COVID-19 та постпандемічного періоду на мовні практики українсько- та російськомовних іммігрантів, які проживають у Німеччині. Проєкт також досліджує лінгвістичні закономірності доступу до інформації про надзвичайні ситуації на прикладі COVID-19. Дослідження буде зосереджено на двох ключових напрямках: (i) розвиток та підтримка мов україно- та російськомовних мігрантів під час та після пандемії COVID-19, та (ii) багатомовний доступ до інформації про надзвичайні ситуації їхніми рідними мовами (українською та російською), а також німецькою.



Цілі дослідження:



Мета 1 (основна мета): Визначити вплив пандемії COVID-19 на мовні практики українсько- та російськомовних мігрантів у Німеччині після пандемії. Зокрема, нас цікавить (i) вплив COVID-19 на засвоєння німецької мови та (ii) збереження рідних мов.



Мета 2 (основна мета): Встановити лінгвістичні закономірності доступу до інформації про надзвичайні ситуації, такі як місцезнаходження та мови, якими користуються українсько- та російськомовні іммігранти в Німеччині (на основі їхнього досвіду з COVID-19).



Мета 3 (другорядна мета): Провести попереднє тестування певних питань, що стосуються впливу війни в Україні, на мовну практику українсько- та російськомовних іммігрантів, з метою розробки повноцінного дослідження в майбутньому.
Процес дослідження:

Дослідження складається з двох етапів.

Перший етап – це опитування, під час якого Вам буде запропоновано заповнити онлайн-анкету, яка включає запитання про Вас (вік, стать, освіта, використання мови тощо), адаптацію до життя в Німеччині та вплив пандемії коронавірусу на мовну практику. Ми також запитаємо Вас про Ваш досвід пошуку інформації про здоров'я німецькою мовою та Вашою першою або другою мовою. Крім того, ми поставимо Вам кілька запитань про останні події в Україні, що стосуються Вашої думки про мови та збереження Вашої першої чи другої мови. Заповнення анкети на сайті Survey Monkey займає близько 60 хвилин.

Після завершення першого етапу ми запросимо Вас взяти участь у другому етапі. Для цього, будь ласка, в кінці анкети вкажіть, що Ви зацікавлені в проведенні другої фази. Ми зв'яжемося з Вами по електронній пошті для організаціх другого етапу в зручний для Вас час.



Другий етап – особисте бесіда, яке триває близько 30 хвилин. Під час неї ми ставитимемо вам більш детальні запитання на ті ж самі теми, що і в опитуванні.

Бесіда з дослідником проводитиметься в Центрі загального мовознавства ім. Лейбніца (ZAS; Pariser Str. 1, 10719 Berlin) в офісі, що забезпечує конфіденційність розмови, без можливості підслуховування. Ми не робимо відеозапис.



На початку першого етапу опитування (онлайн-анкети) Вам буде запропоновано ідентифікувати себе за допомогою коду, який складається з двох літер та двох цифр, який Ви самостійно придумаєте (наприклад, 3G5K, 79TR або JM49 тощо) для захисту Вашої конфіденційності. Єдиною особою, яка має доступ до даних, які можуть пов'язати коди зі справжніми іменами, є доктор Ольга Стеріополо (ZAS, Берлін), оскільки вона проводитиме особисті співбесіди та займатиметься фінансовою компенсацією (див. нижче в розділі «Компенсація»).



Мова анкети та співбесіди:

Анкета та питання співбесіди проводяться на обраній Вами мові – українській, російській, або німецькій.



Фінансування: NFRF (New Frontiers for Research Fund), Канада



Можливі ризики:

У разі виникнення нездужання після відповіді в анкеті або під час співбесіди, Ви можете звернутися до Мобільної кризової служби (https://saskatooncrisis.ca/services/24-hour-mobile-crisis в Канаді) чи Telefonseelsorge (https://www.telefonseelsorge.de в Німеччині) за емоційною підтримкою.



Можливі переваги дослідження:

Ви зможете проаналізувати свої імміграційні цілі та поміркувати про свій імміграційний досвід.



Компенсація:

За участь у двох частинах дослідження – онлайн-анкеті та співбесіді – Ви отримаєте 25 євро (виплата здійснюється особисто в ZAS, Pariser Str. 1, 10719 Berlin).
Захист даних:

Зібрані дані будуть презентовані на наукових конференціях та опубліковані в наукових журналах в узагальненій формі. Також можливе використання коротких візуальних цитат зі співбесіди без зазначення особистих даних учасника.

Для участі в опитуванні, Ви заповнюєте онлайн-анкету та проходите співбесіду, використовуючи унікальний код учасника. Опитування доступне на платформі SurveyMonkey. Ваші дані зберігатимуться у сховищах даних в Канаді та Німеччині. Для отримання додаткової інформації про політику конфіденційності, будь ласка, ознайомтеся з політикою конфіденційності Survey Monkey.



Збереження даних:

Усі електронні дані зберігаються на комп'ютері керівника проєкту, захищеному паролем і розміщеному в замкненому офісі. Для уникнення втрати даних їх копіюють на жорсткий диск, який також зберігають у надійному місці в замкненій шафі в кабінеті керівника проєкту. Електронні копії даних також зберігаються в безпечному OneDrive керівника проєкту.

Через 10 років після публікації всі дані буде знищено, а електронні копії зберігатимуться за допомогою програми, що запобігає можливості їхнього відновлення.



Право на заперечення:

· Участь у цьому дослідженні є добровільною.

· Ви можете відмовитися від участі в опитуванні в будь-який час, закривши браузер, не відповівши на запитання, які вас не влаштовують під час співбесіди, або відкликавши свою згоду. Якщо Ви вирішите відкликати свою згоду після заповнення анкети або співбесіди, Вам потрібно буде зв'язатися з дослідником (використовуючи інформацію, надану у верхній частині заяви про згоду) і надати Ваш код учасника (2 літери, 2 цифри), щоб ми могли знищити всі дані, пов'язані з Вашим кодом учасника.

· Після 1 липня 2025 року Ви не зможете відмовитися від участі в дослідженні, оскільки дослідження буде завершено, а результати будуть опубліковані.



Згода:

Ваша згода на участь в опитуванні підтверджується Вашою відповіддю на запитання в анкеті: "Чи згодні Ви продовжити участь в опитуванні?" - де Ви вказуєте "Так" або "Ні".

Вашу згоду буде зафіксовано таким чином:

а) По-перше, натисканням на варіанти "Так" або "Ні" у відповідь на твердження "Я хотів(ла) би взяти участь у співбесіді наприкінці анкети.

б) На початку співбесіди ми попросимо Вас вказати Ваш код учасника та підтвердити свою згоду.



Для отримання подальшої інформації:

Якщо Ви зацікавлені в отриманні результатів дослідження, будь ласка, надішліть електронного листа керівнику проєкту (v.makarova@usask.ca) після вересня 2025 року, вказавши свій код учасника (Вам не обов'язково буде зазначати своє справжнє ім'я, оскільки керівник проєкту матиме доступ лише до Вашого коду учасника). Ви зможете запросити копію доступних на той час результатів, таких як анотації, наукові роботи, презентації та інші.



Запитання або пропозиції:

Якщо у Вас є будь-які запитання з приводу дослідження, будь ласка, зв'яжіться з одним із дослідників, перелічених вище на стор. 1.

Цей науковий проєкт був схвалений Радою з етики No 4057 з поведінкових наук Університету Саскачевана та Радою з етики (DGfS) в Німеччині. Якщо у Вас виникнуть питання щодо Ваших прав як учасника, будь ласка, зв'яжіться з цим комітетом через Відділ етики досліджень: ethics.office@usask.ca; або зателефонуйте за номером 1-306-966-2975.

Заповнення та надсилання цієї онлайн-анкети, а також проходження співбесіди можливі за умови Вашої вільної та інформованої згоди. Це означає, що Ви розумієте вищевказані умови для участі в цьому опитуванні.

Ви також погоджуєтеся не робити жодних несанкціонованих записів вмісту зустрічі/сеансу збору даних.
Учасники цього дослідження будуть залучатися за допомогою (1) поточного плаката, розміщеного у відкритих просторах Берлінського університету імені Гумбольдта та Центру загального мовознавства ім. Лейбніца (ZAS), а також (2) електронних листів членам українсько- та російськомовної громади в Берліні та учасникам списків розсилок Центру загального мовознавства ім. Лейбніца (ZAS). Реклама цього дослідження в соціальних мережах не передбачена. Інформація про згоду розміщена на першій сторінці онлайн-анкети.

T