TikTok v súčastnosti preveruje niekoľko Európskych inštitúcií kvôli potenciálnemu porušovaniu ochrany osobných údajov a ochrany súkromia (vrátane problémov týkajúcich sa súkromia detí) a porušovaniu spotrebiteľských práv. V januári 2021 taliansky úrad na ochranu osobných údajov (Garante per la protezione dei dati personali) dočasne zakázal používanie aplikácie používateľom, ktorých vek sa nedá overiť, keď sa 10-ročné dievčatko zadusilo pri virálnom tzv. “blackout challenge” na TikTok, pri ktorom sa deti nahrávali ako sa škrtia opaskom. Aj v ďalších krajinách čelí platforma zákazom a sankciám kontrolných inštitúcií.

Podľa analýz spotrebiteľských združení TikTok porušuje práva spotrebiteľov rôznymi spôsobmi, napriek tomu, že primárne cieli na mladistvého užívateľa. Oficiálne je platforma určená deťom od 13 rokov, no analýzy z rôznych krajín dokazujú, že veľká časť jeho používateľov je často aj oveľa mladšia.

Platforma nechráni deti pred šírením skrytej reklamy a dostatočne nechráni užívateľov mladších ako 18 rokov pred potenciálne škodlivým obsahom.

V auguste 2020 Katalánsky audiovizuálny úrad (Consell de l’Audiovisual de Catalunya) zverejnil štúdiu, kde analyzoval videá s viac ako milión sledovateľmi. Až 93% z nich obsahuje skrytú reklamu na fast food, sladené nápoje, skrášľovacie produkty, oblečenie či video hry. Vo väčšine prípadov tieto videá nie sú riadne označené, že ide o reklamu či spozorovaný obsah.

Spoločnosť ochrany spotrebiteľov, v snahe lepšie pochopiť problémy, ktorým čelia používatelia tejto platformy na zdieľanie videí, v súčasnosti zhromažďuje skúsenosti rodičov a ich detí s jej používaním.

Ak ste sa stretli s niektorou s nasledujúcich situácií alebo vám bola podozrivá iná praktika, dajte nám o tom prosím vedieť vyplnením nasledujúceho dotazníka. Za váš čas a ochotu vopred ďakujeme.

Question Title

* 1  Používajú vaše deti platformu na zdieľanie videií TikTok?

Question Title

* 2. Viete, aká je najnižšia veková hranica používateľov tiktok?

Question Title

* 3. Koľko rokov má vaše dieťa?

Question Title

* 4. Použili/minuli vaše deti peniaze/virtuálne mince na TikTok platforme bez vášho vedomia, súhlasu či dohľadu?

Question Title

* 5. Kontaktovali vás alebo vaše deti používatelia TikTok platformy alebo influenceri s ponukou zaslania tzv. “virtuálnych darov”?

Question Title

* 6. Máte inú skúsenosť s praktikami TikTok, ktorá môže byť problematická pre deti?

Question Title

* Kontakt na vás

0 z 7 zodpovedaných
 

T