Opettajan opetuskäytännöt luonnontieteissä, matematiikassa ja tekniikan aloilla

Kyselylomake on tarkoitettu luonnontieteiden, matematiikan ja tekniikan alojen (LUMA-aineiden) opettajille toisen asteen koulutuksessa (ylempi perusaste ja keskiaste, 10–19 vuotiaat oppilaat), ja sen tavoitteena on kerätä tietoa LUMA-aineiden opetuskäytännöistä. Tutkimuksen tulokset ovat vapaasti saatavilla verkossa vuoden 2018 loppuun mennessä, ja ne lisätään Scientix-observatorioon.
Koska olet LUMA-aineiden opettaja, pyydämme sinua vastaamaan kyselyyn ja antamaan palautetta vähintään yhdestä luokasta, jolle opetat LUMA-aineita. Jos opetat LUMA-aineita useammalle kuin yhdelle luokalle, voit kyselyn lopussa antaa tietoa enintään kolmesta muusta LUMA-aineiden luokasta vastaamalla uudelleen vain kyselyn luokkakohtaisiin kysymyksiin (kysymykset 1–4).
Luokalla tarkoitamme tiettyä oppilasryhmää, joka osallistuu tietyn aineen tunnille.
Tämän kyselyn tavoitteena on arvioida LUMA-aineiden opettajien nykyisiä käytäntöjä, siis heidän tapojaan toteuttaa opetusta. Kyselyssä tarkastellaan erityisesti seuraavia alueita: pedagogiset menetelmät, opettajien ja oppilaiden käyttämät aineistot ja välineet LUMA-aineiden opetuksen ja oppimisen helpottamiseksi, tieto- ja viestintätekniikan (TVT) käyttö opetuksessa sekä opettajien erityiskoulutuksen tarve.
Voit edistää tätä tutkimusta myös ilmoittamalla halukkuudestasi osallistua tapaustutkimukseen.
Kyselyyn vastaamiseen pitäisi kulua enintään 20 minuuttia.

Tietojen kerääminen ja käsittely
Tällä kyselyllä kerättyjä tietoja käytetään ainoastaan edellä kerrottujen tavoitteiden mukaisesti.
Kyselyä tukevat Scientix, luonnontieteiden opetuksen eurooppalainen yhteisö, ja Texas Instruments Education Technology GmbH, ja sen on laatinut EUN Partnership AISBL yhteistyössä Deloitten SAS kanssa. Kaikki tämän kyselyn kautta kerätyt nimettömät tiedot tulevat vapaasti saataville verkkoon (avoin julkaiseminen).
Osallistujat voivat halutessaan ilmoittaa nimensä ja sähköpostiosoitteensa kyselyn lopussa, vain jos he haluavat antaa tapaustutkimukseen johtavaa lisätietoa. EUN Partnership AISBL on näiden henkilötietojen rekisterinpitäjä. Näitä tietoja ei jaeta EUN Partnership AISBL:n ulkopuolelle (nimeäsi ja sähköpostiosoitettasi ei esimerkiksi anneta Texas Instrumentsille), niitä käytetään vain ilmoitettujen tarkoitusten mukaisesti, ja ne poistetaan vuoden 2018 lopussa. Jos sinulla on kysyttävää tästä kyselystä, ota yhteyttä Adina Nistoriin (adina.nistor@eun.org).
🡆 Luokkakohtaiset tiedot
1.Anna tiedot yhdestä LUMA-aineiden luokasta, jota opetat.
Jos luettelossa ei ole oppiainettasi, valitse lähin vaihtoehto, tai oppiaineyhdistelmien osalta vaihtoehto, joka on hallitsevana opetettavassa aineessa.
(Pakollinen tieto.)
Opetettava aine
Oppilaiden ikä
Kuinka monta poikaa luokassa?
Kuinka monta tyttöä luokassa?
Kuinka monta oppitunti
Luokka 1
2.Mitä pedagogisia menetelmiä käytät LUMA-aineiden opetuksessa tälle luokalle ja kuinka paljon?
(Pakollinen tieto.)
Luokka 1
Perinteinen opetus (oppitunneilla pääpaino siinä, että opettaja kertoo asiasisällön ja oppilaat opettelevat sen).
Kokeellinen opetus (luokassa tehdään kokeita, jotka selventävät käsiteltävää asiaa).
Projekti- tai projektioppimiseen pohjautuva menetelmä (oppilaat oppivat tutkimalla tosielämän haasteita ja ongelmia).
Tutkivaan oppimiseen perustuva luonnontieteiden opetus (oppilaat suunnittelevat ja toteuttavat omia tieteellisiä tutkimuksia).
Yhteistoiminnallinen oppiminen (oppilaat työskentelevät yhteisen tavoitteen saavuttamiseksi ikätoveriensa tai sekä opettajiensa että ikätoveriensa kanssa).
Vertaisopetus (oppilaille annetaan mahdollisuuksia opettaa toisia oppilaita).
Käänteinen opetus (oppilaat tutustuvat uuteen materiaaliin ensin oppitunnin ulkopuolella, ja sen jälkeen oppitunnilla on aikaa keskustelulle, asioiden kriittiselle tarkastelulle ja soveltamiselle).
Personoitu oppiminen (opetus ja oppiminen räätälöidään oppilaiden omien kiinnostuksen kohteiden ja tavoitteiden sekä oppimistarpeiden mukaan).
Integroitu oppiminen (opiskelussa yhdistetään useamman kuin yhden oppiaineen sisältöjä ja niihin liittyviä taitoja).
Eriyttäminen (luokan toiminnot suunnitellaan erilaisten oppimistyylien, kykyjen ja valmiuksien mukaan).
Summatiivinen arviointi (oppilaan oppimista arvioidaan opetusjakson päätteeksi, ja sitä verrataan johonkin arvosteluperusteeseen).
Formatiivinen arviointi, itsearviointi mukaan luettuna (oppilaan oppimista seurataan jatkuvasti, ja hänelle annetaan säännöllistä palautetta; oppilaille annetaan mahdollisuuksia reflektoida omaa oppimistaan).
3.Kuinka paljon käytät seuraavia opetukseen ja oppimiseen liittyviä asioita (TVT:n kanssa tai ilman sitä) opettaessasi tätä luokkaa?
(Pakollinen tieto.)
Luokka 1
Esittelen ja selitän tieteellisiä käsitteitä koko luokalle
Oppilaat työskentelevät yksin omaan tahtiinsa
Oppilaat tekevät harjoituksia tai tehtäviä itsenäisesti mutta yhtaikaa
Havainnollistan tieteellistä käsitettä koko luokalle
Oppilaat tekevät luonnontieteellisiä kokeita
Oppilaat keskustelevat käsitteistä muiden oppilaiden ja opettajan kanssa
Oppilaat voivat päättää, millä tavalla opiskelevat
Oppilaat tekevät omia tieteellisiä tutkimuksia
Oppilaat työskentelevät ryhmissä, joilla on selvästi rajatut tehtävät
Oppilaat työskentelevät yhteistoiminnallisesti ja pyrkivät yhdessä löytämään ratkaisuja ongelmiin
Oppilaat reflektoivat omaa oppimistaan
Annan tukea ja selitän asioita yksittäisille oppilaille
Käytän tunneillani erityyppisiä materiaaleja (kuva, ääni, teksti)
Selitän luonnontieteellisiä käsitteitä muiden oppiaineiden sisällön avulla
Pyrin koordinoimaan yhdessä muiden LUMA-aineiden opettajien kanssa opetustamme tietyistä yhteisistä aiheista
Järjestän opintokäyntejä museoihin tai yrityksiin luonnontieteellisten käsitteiden havainnollistamiseksi asiayhteydessään
Oppilaat osallistuvat pistokokeisiin ja arviointeihin
Annan oppilailleni palautetta oppimisaktiviteetin aikana
Oppilaat osallistuvat oman työnsä ja luokkatoveriensa työn arviointiin
Oppilaat pitävät esitelmiä koko luokalle
Yhdistän taideaineita LUMA-aineiden opetukseen oppilaiden kiinnostuksen lisäämiseksi
4.Mitä opetusvälineitä tai -materiaaleja käytät tällä hetkellä opettaessasi tätä luokkaa?
(Pakollinen tieto.)
Luokka 1
Painetut materiaalit
Ääni- tai videomateriaalit
Diaesitykset (esim. MS Power Point, Libre Office Impress, Sway)
Robotit
Anturit, tiedonkeruulaitteet
Laskimet
Graafiset laskimet
Koelaboratorion käyttö
Www- tai tietokonepohjaiset simulaatiot
LUMA-aineisiin keskittyvät tietokoneohjelmat (esim. Geogebra, Function Plotter)
Tietoaineistot/taulukkolaskentaohjelmat (esim. MS Excel, Libre Office Calc)
Tekstinkäsittelyohjelmat (esim. MS Word, LibreOffice Write, OneNote, Notepad)
Työkalut verkossa tehtävään yhteistyöhön (esim. Padlet, Mentimeter, Tricider, Kahoot)
LUMA-aloilla toimivien yritysten julkaisemat aineistot
Erityisoppilaille tarkoitetut aineistot
Personoituun oppimiseen tarkoitetut aineistot
🡆 LUMA-aineiden opetuksesi yleisesti

5.Miten yleensä saat tietoa opetusaineistoista ja -välineistä, joita käytät tunneilla?
Voit valita useampia vastauksia
(Pakollinen tieto.)
6.Mitä opetusvälineitä tai -materiaaleja haluaisit käyttää, mutta sinulla ei ole käytettävissäsi?(Pakollinen tieto.)
En aio käyttää
Voisin käyttää
Tarvitsen
Tarvitsen ehdottomasti
Ei sovelleta (minulla on jo)
Robotit
Anturit, tiedonkeruulaitteet
Laskimet
Graafiset laskimet
Koelaboratorio
Www- tai tietokonepohjaiset simulaatiot
LUMA-aineisiin keskittyvät tietokoneohjelmat (esim. Geogebra, Function Plotter, Remote Lab)
Täydennetyn todellisuuden / virtuaalitodellisuuden työkalut (esim. virtuaalilaboratoriot)
Personoituun oppimiseen tarkoitetut aineistot
Erityisoppilaille tarkoitetut aineistot
LUMA-aloilla toimivien yritysten julkaisemat aineistot
7.Missä seuraavista asioista haluaisit LUMA-aloilla toimivilta yksityisyrityksiltä enemmän tukea kouluille?(Pakollinen tieto.)
Ei lainkaan
Hyvin vähän
Jonkin verran
Paljon
Yritysvierailujen edistäminen
LUMA-alojen ammattilaisten esitykset oppilaille koulussa (joko paikan päällä tai webinaarina)
Harjoittelupaikat yrityksissä opettajille
Harjoittelupaikat yrityksissä oppilaille
Opetusaineistojen tuominen koulujen saataville
Tietokoneiden ja laitteiden käytön mahdollistaminen
Ammattitaidon kehittäminen
Muu taloudellinen tuki
🡆 Esteitä tehokkaan LUMA-aineiden opetuksen toteuttamiselle
8.Vaikuttavatko seuraavat seikat LUMA-aineiden opetukseesi?(Pakollinen tieto.)
Ei lainkaan
Hyvin vähän
Jonkin verran
Paljon
Liian vähän tietokoneita
Liian vähän tietokoneita, joissa internetyhteys
Riittämätön kaistanleveys tai internetyhteyden hitaus
Liian vähän interaktiivisia esitystauluja
Liian vähän kannettavia tietokoneita
Koulun tietokoneet vanhentuneita tai korjauksen tarpeessa
Opettajien puutteellinen koulutus
Riittämätön tekninen tuki opettajille
Riittämätön pedagoginen tuki opettajille
Ei sisältöä maan kielellä
Ei pedagogisia malleja LUMA-aineiden opettamisesta kiinnostavalla tavalla
Koulun ajankäytön organisointi (kiinteä oppitunnin pituus jne.)
Koulun tilojen organisointi (luokkahuoneen koko ja huonekalut jne.)
Paine valmistaa oppilaita standardoituihin kokeisiin ja muihin testeihin
Opettajien kiinnostuksen puute
Liian vähän tukea kouluni muiden aineiden opettajilta
Ei lainkaan tai ei selvää hyötyä TVT:n käytöstä LUMA-aineiden opetuksessa
TVT:n käyttö opetuksessa ja oppimisessa ei ole tavoitteena koulussamme
Hallinnolliset rajoitteet sopivien sisältöjen/materiaalien käyttämiseen opetuksessa
Budjetin asettamat rajoitteet sopivien sisältöjen/materiaalien käyttämiseen opetuksessa
🡆 Tukea LUMA-aineiden opetukseen
9.Maassasi/alueellasi LUMA-aineiden opettajankoulutus oppiaineesi/oppiaineidesi opettajille on(Pakollinen tieto.)
10.Oletko viimeisten kahden lukuvuoden aikana kehittänyt ammattitaitoasi seuraavilla tavoilla ja minkä verran?
(Pakollinen tieto.)
Kesto:
Tyyppi:
Peruskurssit internetin käytöstä ja yleisistä sovelluksista (esim. tekstinkäsittelyn perusteet, taulukkolaskenta, esitysohjelmat, tietokannat)
Jatkokurssit sovellusten käytössä (esim. tekstinkäsittelyn syventävä kurssi, monimutkaiset relaatiotietokannat, virtuaaliset oppimisympäristöt)
Jatkokurssit internetin käytöstä (esim. verkkosivustojen tai kotisivujen teko, videoneuvottelu)
Laitekohtainen koulutus (esim. interaktiivinen esitystaulu, kannettava tietokone)
Kurssit TVT:n pedagogisesta käytöstä opetuksessa ja oppimisessa
Ainekohtaiset koulutukset oppimissovelluksista (esim. tutoriaalit, simulaatiot)
Multimediakurssit (esim. digitaalinen videointi, audiolaitteet)
Osallistuminen yhteisöihin (esim. verkossa: postituslistat, Twitter, blogit; tai kasvokkain: työryhmät, yhdistykset...) joissa ammatillista keskustelua muiden opettajien kanssa
Perehtyminen innovatiiviseen LUMA-aineiden opetukseen omalla ajalla
Yhteistyö alan toimijoiden kanssa LUMA-aineiden opetuksen konkretisoimiseksi (oppimateriaalien kehittäminen yhdessä, harjoittelupaikat alalla...)
Muut ammatillisen kehittymisen mahdollisuudet, jotka liittyvät innovatiiviseen LUMA-aineiden opetukseen
11.Käytätkö tietokonetta/tablettia/älypuhelinta ja internetiä päivittääksesi oppiaineen tietämystäsi tai kehittääksesi itseäsi tai ammatillista osaamistasi missä tahansa aineessa (ts. riippumatta siitä, liittyykö se opettamaasi aineeseen?)(Pakollinen tieto.)
Ei lainkaan
Hyvin vähän
Jonkin verran
Paljon
Haen aktiivisesti tietoa ja päivitän tietämystäni (esim. opetusaineistot, uutisartikkelit)
Osallistun täydennyskoulutuskursseille
Osallistun verkkoyhteisöihin (esim. postituslistat, Twitter, Facebook, blogit)
Laadin uusia materiaaleja joko omaan käyttööni (esim. kalenteri, henkilökohtainen sivusto, oma blogi) tai oppitunneilleni (esim. laadin omia digitaalisia oppimateriaaleja oppilaille)
12.Missä määrin saat tukea seuraavilta ryhmiltä LUMA-aineiden opetuksen parantamiseen?(Pakollinen tieto.)
Vähän / ei lainkaan tukea
Enimmäkseen teknistä tukea
Enimmäkseen pedagogista tukea
Sekä teknistä että pedagogista tukea
Muu(t) saman aineen opettaja(t)
Muu(t) ) toisen LUMA-aineen opettaja(t)
Muu(t) opettaja(t), muun kuin LUMA-aineen opettaja(t)
Koulun TVT/teknologiakoordinaattori
Koulun ulkopuoliset asiantuntija (esim. teollisuus)
Verkossa oleva tukipalvelu, yhteisö tai sivusto
Muu koulun henkilöstö
13.Onko kollegoillasi ja koulusi rehtorilla yhteinen myönteinen visio innovatiivisesta LUMA-aineiden opetuksesta koulussasi?
Innovatiivista LUMA-aineiden opetusta ovat esimerkiksi tutkiva luonnontieteiden oppiminen, projektioppiminen, käänteinen opetus, TVT-työkalujen käyttö LUMA-aineiden opetuksessa jne.
(Pakollinen tieto.)
🡆Opettajan mielipiteet ja asenteet
14.Vaikuttaako innovatiivinen LUMA-aineiden opetus (TVT:n ja innovatiivisten pedagogisten menetelmien käyttö) mielestäsi myönteisesti seuraaviin asioihin?(Pakollinen tieto.)
Ei lainkaan
Hyvin vähän
Jonkin verran
Paljon
Oppilaat keskittyvät enemmän opiskeluun
Oppilaat näkevät enemmän vaivaa opiskelussaan
Oppilaat tuntevat voivansa opiskella itsenäisemmin (he voivat toistaa harjoituksia tarvittaessa, perehtyä tarkemmin itseään kiinnostaviin aiheisiin jne.)
Oppilaat ymmärtävät helpommin opiskelemansa asiat
Oppilaat muistavat paremmin, mitä ovat oppineet
Oppilaiden kriittinen ajattelu kehittyy
Oppilaiden kiinnostus LUMA-alojen töihin lisääntyy
TVT edistää oppilaiden yhteistoiminnallista työskentelyä
TVT parantaa luokan ilmapiiriä (oppilaat osallistuvat aktiivisemmin ja häiritsevät vähemmän)
15.Seuraavassa on väitteitä TVT:n käytöstä LUMA-aineiden opetuksessa. Missä määrin olet niistä samaa tai eri mieltä?(Pakollinen tieto.)
Vahvasti eri mieltä
Eri mieltä
Samaa mieltä
Vahvasti samaa mieltä
Oppilaiden tulisi käyttää TVT:tä

...tehtävien ja harjoitusten tekemiseen
...tiedon hakemiseen
...yhteistoiminnalliseen työskentelyyn
...itsenäiseen opiskeluun
TVT:n käyttö opetuksessa ja oppimisessa vaikuttaa myönteisesti oppilaiden
...motivaatioon
...oppimistuloksiin
...korkeamman tason taitoihin (syvällinen ymmärrys)
...monialaisten taitojen osaamiseen (oppimistaidot, sosiaaliset taidot jne.)
TVT:n käyttö opetuksessa ja oppimisessa on olennaisen tärkeää

...valmistamaan oppilaita elämään ja työskentelemään
...2000-luvulla
🡆 Henkilökohtaiset taustatiedot
16.Maa, jossa opetat
(Pakollinen tieto.)
17.Oletko
(Pakollinen tieto.)
18.Kuinka kauan olet toiminut opettajana (missä tahansa koulussa), tämä lukuvuosi mukaan luettuna?
(Pakollinen tieto.)
19.Ikä
(Pakollinen tieto.)
20.Kuinka usein käytät tietokonetta, tablettia tai älypuhelinta muihin kuin työhön liittyviin toimintoihin (esim. ostokset, valokuvien järjestäminen, sosiaalinen kanssakäyminen, viihde, hotellivarauksen tekeminen, yhteydenpito sukulaisiin ja ystäviin)?
(Pakollinen tieto.)
21.Kuinka monta oppituntia/opetuskertaa opetat yhteensä viikossa?
(Pakollinen tieto.)
22.Mikä on yhden oppitunnin/opetuskerran kesto maassasi?
(Pakollinen tieto.)
23.Haluaisitko antaa luokkakohtaista tietoa 1–3 muusta opettamastasi luokasta?(Pakollinen tieto.)
Tässä asiakirjassa esitetty työ on saanut rahoitusta Euroopan komission tutkimuksen ja innovoinnin H2020-ohjelmasta (Scientix 3 -hanke, tukisopimus nro 730009). Työtä koordinoi European Schoolnet (EUN). Asiakirjan sisällöstä vastaa ainoastaan järjestäjä. Asiakirja ei edusta Euroopan komission mielipidettä, eikä komissio ole vastuussa siihen sisältyvien tietojen mahdollisesta käytöstä.
Tietosuoja- ja evästeilmoitus