حقوق من را نادیده نگیرید
(یک تست ساده برای سنجش میزان رعایت حقوق فردی افراد دارای معلولیت)

این تست که نشانگر میزان رعایت حقوق فردی (به خصوص برای افراد دارای معلولیت) است، می‌تواند به عنوان یک ابزار مناسب توسط ترویج‌گران حقوق افراد دارای معلولیت مورد استفاده قرار گیرد. این پرسش‌نامه تنها مخصوص افراد دارای معلولیت نیست، بلکه تکمیل آن برای اطرافیان آنها (مثل اعضای خانواده، دوستان و یا مددکاران حرفه‌ای) هم بسیار آموزنده و ثمربخش است. اگرچه که محتوای این پرسش‌نامه ساده و ابتدایی به نظر می‌رسد اما ابزار مناسبی برای آموزش به افرادی است که از حقوق اولیه خود محروم بوده‌اند یا حقوقشان کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

هدف این پرسش‌نامه این است که به شما کمک کند بدانید تا چه حد در بهره‌برداری از حقوق خود آزادی دارید. همچنین نتیجه‌ حاصل از این پرسش‌نامه می‌تواند به کسانی که به شما کمک می‌کنند، نشان دهد که در این زمینه چه‌قدر برای شما مؤثر هستند.

برخی اشخاص ترجیح می‌دهند که خودشان به سؤالات جواب بدهند. تصمیم با شماست که می‌خواهید نتایج پرسش‌نامه را با دیگران به اشتراک بگذارید یا نه. بعضی از افراد ممکن است به کمی کمک برای جواب دادن احتیاج داشته باشند. اعضای خانواده، دوستان و مددکاران حرفه‌ای می‌توانند شما را برای پاسخ دادن به سوالات یاری کنند.

نتیجه حاصل از این پرسش نامه می تواند برای شناسایی حقوقی که برای شما اولویت دارند و همچنین نقاطی که نیازمند کمک بیش تری است، مفید باشد.

Question Title

* 1. وقتی حرف پول می‌شود

Question Title

* 2. در خانه‌ام

Question Title

* 3. حریم خصوصی من

Question Title

* 4. تصمیم‌‌گیری‌های من

Question Title

* 5. فعالیت‌های مذهبی من

Question Title

* 6. روابط شخصی‌ام

Question Title

* 7. در رای دادن

Question Title

* 8. سرپرستی‌ام

Question Title

* 9. اطلاعات شخصی‌ام

Question Title

* 10. آیا تا به حال محدودیت‌هایی بر حقوق خود داشته‌ام؟

چگونه جواب دادید؟

جمع امتیازهای پاسخ های شما، بیانگر میزان برخورداری شما از حقوق اولیه‌تان است.
جمع امتیاز بین۰ تا ۵ یعنی: حقوق شما به شدت تهدید می‌شود. شما و اطرافیان‌تان برای بهبود این شرایط، به کمک نیاز دارید.
جمع امتیاز بین ۶ تا ۱۰ یعنی: شما از حمایت کافی برای محافظت از حقوق خود برخوردار نیستید.
جمع امتیاز بین ۱۱ تا ۱۵ یعنی: شما تا حدی در زمینه‌ی محافظت از حقوق خود پیشرفت کرده‌اید و آگاهی اطرافیان‌تان در این زمینه افزایش یافته است.
جمع امتیاز بین۱۶ تا ۲۰ یعنی: حقوق شما به طور کامل رعایت می‌شوند و از حمایت لازم در تمام ابعاد زندگی‌ خود برخوردار هستید.
 
منبع: the council on quality and leadership
ترجمه:‌ مدرسه ترویج و حمایت‌گری پرتو
 

T