Szanowna Pani/Szanowny Panie,

Centrum Badań nad Edukacją i Integracją Migrantów Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie prowadzi na zlecenie Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa badanie dotyczące przygotowania systemu szkolnego, ze szczególnym uwzględnieniem nauczycieli, do wsparcia edukacji uczniów i uczennic z doświadczeniem migracji.

Wyniki badań pomogą zarządzającym edukacją budować skuteczniejszą politykę w tym zakresie, projektować skuteczniejsze działania wspierające nauczycieli i innych pracowników systemu edukacji a także uczniów i uczennice z doświadczeniem migracji.

Ankieta jest anonimowa. Jej wypełnienie zajmuje 8 minut. Będziemy wdzięczne za jej wypełnienie.

Dziękujemy za udział w badaniu.

dr hab. prof. UP Małgorzata Pamuła-Behrens

dr hab. prof. UP Marta Szymańska

 

Question Title

* 1. Pracuję w:

Question Title

* 2. Jestem:

Question Title

* 3. Staż pracy w szkole

Question Title

* 4. Stopień awansu zawodowego

Question Title

* 5. Doskonalenie zawodowe

Question Title

* 6. Na ile poniższe stwierdzenia uważam za prawdziwe

Zdecydowanie się nie zgadzam Trochę się nie zgadzam Częściowo się zgadzam się Zdecydowanie się zgadzam
1) Potrafię skutecznie uczyć uczniów z doświadczeniem migracji.
2) Potrafię utrzymać dobrą relację z rodzicami uczniami z doświadczeniem migracji nawet w sytuacjach trudnych czy konfliktowych.
3) Jestem przekonana, że z czasem będę coraz bardziej kompetentny/a w zakresie uczenia uczniów z doświadczeniem migracji.
4) Jestem przekonany/a, że mogę mieć bardzo duży wpływ na rozwój osobisty uczniów z doświadczeniem migracji, których uczę.
5) Jestem przekonany/a, że mogę mieć bardzo duży wpływ na rozwój wiedzy i umiejętności uczniów z doświadczeniem migracji, których uczę.
6.) Wiem, jak zmotywować uczniów/uczennice z doświadczeniem migracji do nauki i podejmowania wysiłku w pracach szkolnych.
7) Wiem, jak uczyć języka polskiego, którego uczniowie potrzebują do zdobywania wiedzy i umiejętności na moim przedmiocie.
8) Chętnie stosuję zindywidualizowane podejście do uczniów/uczennic z doświadczeniem migracji metody i strategie, aby wspierać ich w nauce.
9) Byłbym/Byłabym zainteresowana nauczeniem się nowych metod i strategii nauczania uczniów/uczennic z doświadczeniem migracji nawet gdyby konieczne zaangażowanie dodatkowego czasu.
10) Byłbym/Byłabym zainteresowana poznaniem nowych badań naukowych dotyczących uczenia uczniów z doświadczeniem migracji.
11) Byłbym/Byłabym zainteresowana wdrażaniem nowych rozwiązań dydaktycznych dla uczniów z doświadczeniem migracji wypracowanych przez ekspertów.
12) Byłbym/Byłabym zainteresowana wdrażaniem nowych rozwiązań dydaktycznych dla uczniów z doświadczeniem migracji nawet jeśli byłyby one bardzo różne od tego, jak obecnie uczę tych uczniów/uczennice.
13) Chciałbym/Chciałabym, aby były dostępne specjalne materiały do uczenia uczniów/uczennic z doświadczeniem migracji
14) Chciałbym/ Chciałabym nauczyć się przygotowywać zindywidualizowane materiały dla uczniów/uczennic z doświadczeniem migracji.
15) Interesuję się skąd pochodzą uczniowie /uczennice z doświadczeniem migracji, jestem zainteresowany/a ich kulturą.
16.) Uczniowie/uczennice z doświadczeniem migracji mogą mnie wiele nauczyć o innych kulturach.
17) Uważam, że metody i techniki nauczania muszą być dostosowane do różnic i indywidualnych potrzeb uczniów/uczennic z doświadczeniem migracji pochodzących z różnych kultur.
18) Jestem zainteresowany/a językami, jakimi mówią uczniowie z doświadczeniem migracji, których uczę.
19) Wspieram uczniów/uczennice i ich rodziców w działaniach podejmowanych, aby uczniowie/uczennice ci uczyli się swojego pierwszego języka.
20) Zachęcam polskich uczniów, aby poznawali kultury i języki uczniów/uczennic, którzy chodzą z nimi do klasy.
21) Potrafię zareagować i podjąć działania w konfliktowej sytuacji, której źródłem są negatywne stereotypy i uprzedzenia.
22) Jestem dobrze przygotowany/a do nauczania uczniów/uczennic z doświadczeniem migracji.
23) Uczestniczyłem/am w szkoleniach przygotowujących do tego, jak uczyć uczniów/uczennice z doświadczeniem migracji.
24) Uczenie uczniów/uczennic z doświadczeniem migracji nie wymaga specjalnego przygotowania.
25) Umiem pracować w środowisku wielokulturowym.
26) Sam/a uczę się i pogłębiam wiedzę na temat tego, jak pracować z uczniami z doświadczeniem migracji.
26) Sam/a uczę się i pogłębiam wiedzę na temat tego, jak pracować z uczniami z doświadczeniem migracji.
27) Uczestniczyłem/am w szkoleniach na temat pracy z uczniami z doświadczeniem migracji, ale szkolenia te niewiele mi dały.
28) Uczenie uczniów/uczennic z doświadczeniem migracji to temat dyskutowany często wśród nauczycieli szkoły, w której uczę.
29) Uczniowie/uczennice z doświadczeniem migracji mają specyficzne potrzeby społeczne, inne niż pozostali uczniowie/uczennice.
30) Uczniowie/uczennice z doświadczeniem migracji mają specyficzne potrzeby emocjonalne, inne niż pozostali uczniowie/uczennice.
31) Uczniowie/uczennice z doświadczeniem migracji mają więcej problemów z zachowaniem w szkole niż inni uczniowie/uczennice.
32) Uczniowie/uczennice z doświadczeniem migracji potrzebują wsparcia choćby jednego nauczyciela, który pomoże im w adaptacji w nowym środowisku.
33) Nowoprzybyli do kraju uczniowie/uczennice z doświadczeniem migracji potrzebują okresu adaptacyjnego w nowym środowisku.
34) Uczniowie/uczennice z doświadczeniem migracji łatwo integrują się i nie potrzebują dodatkowego wsparcia.
35) Uczniowie/uczennice z doświadczeniem migracji potrzebują tylko wsparcia językowego.
36) Uczniowie/uczennice z doświadczeniem migracji potrzebują wsparcia przez kilka lat zanim osiągną kompetencje porównywalne z polskimi uczniami.

T