Screen Reader Mode Icon

Veremos si realmente aprendiste y como lo puedes aplicar.

Question Title

* 1. If 1 pound, 8 ounces of fish costs $4.20, what is the cost of the fish per pound?

Question Title

* 2. A man left $84,000 to his wife and son. The ratio of the wife’s share to the son’s share was 4:2. How much did his son received?

Question Title

* 3. If 4 apples and 6 oranges cost $24 and each orange cost $2, what is the cost of an apple?

Question Title

* 4. If 4 pounds of sugar cost $6.40, what is the cost of a 4-ounce portion of sugar?

Question Title

* 5. Angel bought a car that was marked $5,000. On the installment plan, he made a down payment equal to 20% of the marked price, plus 12 monthly payments of $410 each. How much more than the marked price did he pay by buying it this way?

Question Title

* 6. The two sisters Mary and Jane leave their house traveling in opposite directions. One is driving at the rate of 60 miles per hour, the other at 40 miles per hour. In how many hours will them be 400 miles apart?

Question Title

* 7. A shipment of 3,800 pounds of flour is packed in 32-ounce bags. How many bags are needed for the shipment?

Question Title

* 8. There are 600 students currently enrolled in ASVAB MASTERS, 40% of them are under 21 years old. How many students are 21 or older?

Question Title

* 9. Stephanie drove for 14 hours at a speed of 65 miles per hour. If her car covered 20 miles for each gallon of gas used, how many gallons of gas did she use?

Question Title

* 10. A scale on a map is 1 inch to 25 miles. On the map, two cities are 5.5 inches apart. What is the actual distance between the two cities?

0 of 10 answered
 

T